40BTM4716
40BTM4716
40BTM4716 KOYO Basic static load rating (C0) 37.1 kN 40x47x16mm Needle roller bearings
Bearing number 40BTM4716 Size (mm) 40x47x16 Brand KOYO Bore Diameter (mm) 40 Outer Diameter (mm) 47 Width (mm) 16 Fw 40 mm D 47 mm C 16 mm Weight 0.039 Kg Basic dynamic load rating (C) 18.7 kN Basic static load rating (C0) 37.1 kN