28NQ4017
28NQ4017
28NQ4017 KOYO 28x40x17mm D 40 mm Needle roller bearings
Bearing number 28NQ4017 Size (mm) 28x40x17 Brand KOYO Bore Diameter (mm) 28 Outer Diameter (mm) 40 Width (mm) 17 Fw 28 mm D 40 mm C 17 mm r min. 0.3 mm Weight 0.068 Kg Basic dynamic load rating (C) 15.1 kN Basic static load rating (C0) 27.4 kN