28BM3520
28BM3520
28BM3520 KOYO 28x35x20mm Basic dynamic load rating (C) 25.7 kN Needle roller bearings
Bearing number 28BM3520 Size (mm) 28x35x20 Brand KOYO Bore Diameter (mm) 28 Outer Diameter (mm) 35 Width (mm) 20 Fw 28 mm D 35 mm C 20 mm Weight 0.118 Kg Basic dynamic load rating (C) 25.7 kN Basic static load rating (C0) 58.3 kN