249/1000-MB-W33
249/1000-MB-W33
249/1000-MB-W33 NKE Calculation factor (Y0) 3.16 1000x1320x315mm Spherical roller bearings
Bearing number 249/1000-MB-W33 Size (mm) 1000x1320x315 Brand NKE Bore Diameter (mm) 1000 Outer Diameter (mm) 1320 Width (mm) 315 d 1000 mm D 1320 mm B 315 mm C 315 mm r1 min. 7.5 mm r2 min. 7.5 mm Weight 1200 Kg Basic dynamic load rating (C) 10395 kN Basic static load rating (C0) 29500