241/670-K30-MB-W33
241/670-K30-MB-W33
241/670-K30-MB-W33 NKE 670x1090x412mm Calculation factor (Y1) 1.8 Spherical roller bearings
Bearing number 241/670-K30-MB-W33 Size (mm) 670x1090x412 Brand NKE Bore Diameter (mm) 670 Outer Diameter (mm) 1090 Width (mm) 412 d 670 mm D 1090 mm B 412 mm C 412 mm r1 min. 7.5 mm r2 min. 7.5 mm Weight 1610 Kg Basic dynamic load rating (C) 14112 kN Basic static load rating (C0) 29716