241/600RK30
241/600RK30
241/600RK30 KOYO 600x980x375mm Calculation factor (Y0) 1.73 Spherical roller bearings
Bearing number 241/600RK30 Size (mm) 600x980x375 Brand KOYO Bore Diameter (mm) 600 Outer Diameter (mm) 980 Width (mm) 375 d 600 mm D 980 mm B 375 mm C 375 mm r min. 7.5 mm Weight 1100 Kg Basic dynamic load rating (C) 10200 kN Basic static load rating (C0) 21600 kN Calculation factor (e)