239/500EK
239/500EK
239/500EK NACHI Calculation factor (Y1) 3.85 500x670x128mm Cylindrical roller bearings
Bearing number 239/500EK Size (mm) 500x670x128 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 500 Outer Diameter (mm) 670 Width (mm) 128 d 500 mm D 670 mm B 128 mm C 128 mm r min. 5 mm Weight 130 Kg Basic dynamic load rating (C) 3400 kN Basic static load rating (C0) 5700 kN (Grease) Lubrication Speed