239/1000E
239/1000E
239/1000E NACHI 1000x1320x236mm Calculation factor (e) 0.17 Cylindrical roller bearings
Bearing number 239/1000E Size (mm) 1000x1320x236 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 1000 Outer Diameter (mm) 1320 Width (mm) 236 d 1000 mm D 1320 mm B 236 mm C 236 mm r min. 7.5 mm Weight 895 Kg Basic dynamic load rating (C) 11600 kN Basic static load rating (C0) 21300 kN (Grease) Lubrication Speed