230/800EK
230/800EK
230/800EK NACHI 800x1150x258mm Calculation factor (Y1) 3.2 Cylindrical roller bearings
Bearing number 230/800EK Size (mm) 800x1150x258 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 800 Outer Diameter (mm) 1150 Width (mm) 258 d 800 mm D 1150 mm B 258 mm C 258 mm r min. 7.5 mm Weight 910 Kg Basic dynamic load rating (C) 12200 kN Basic static load rating (C0) 20900 kN (Grease) Lubrication Speed