230/560EK
230/560EK
230/560EK NACHI 560x820x195mm Basic static load rating (C0) 10800 kN Cylindrical roller bearings
Bearing number 230/560EK Size (mm) 560x820x195 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 560 Outer Diameter (mm) 820 Width (mm) 195 d 560 mm D 820 mm B 195 mm C 195 mm r min. 6 mm Weight 359 Kg Basic dynamic load rating (C) 7000 kN Basic static load rating (C0) 10800 kN (Grease) Lubrication Speed