230/1000EK
230/1000EK
230/1000EK NACHI 1000x1420x308mm D 1420 mm Cylindrical roller bearings
Bearing number 230/1000EK Size (mm) 1000x1420x308 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 1000 Outer Diameter (mm) 1420 Width (mm) 308 d 1000 mm D 1420 mm B 308 mm C 308 mm r min. 7.5 mm Weight 1610 Kg Basic dynamic load rating (C) 17200 kN Basic static load rating (C0) 29700 kN (Grease) Lubrication Speed