22BTM2816A
22BTM2816A
22BTM2816A KOYO 22x28x16mm Basic static load rating (C0) 20.8 kN Needle roller bearings
Bearing number 22BTM2816A Size (mm) 22x28x16 Brand KOYO Bore Diameter (mm) 22 Outer Diameter (mm) 28 Width (mm) 16 Fw 22 mm D 28 mm C 16 mm Weight 0.019 Kg Basic dynamic load rating (C) 12.7 kN Basic static load rating (C0) 20.8 kN