140KBE2301+L
140KBE2301+L
140KBE2301+L NSK 140x230x120mm (Oil) Lubrication Speed 1600 r/min Tapered roller bearings
Bearing number 140KBE2301+L Size (mm) 140x230x120 Brand NSK Bore Diameter (mm) 140 Outer Diameter (mm) 230 Width (mm) 120 d 140 mm D 230 mm T 120 mm C 94 mm r min. 3 mm r1 min. 1 mm da min. 158 mm Db min. 220 mm ra max. 2.5 mm rb max. 1 mm