140KBE2301+L NSK 140x230x120mm (Oil) Lubrication Speed 1600 r/min Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number 140KBE2301+L
Size (mm) 140x230x120
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 140
Outer Diameter (mm) 230
Width (mm) 120
d 140 mm
D 230 mm
T 120 mm
C 94 mm
r min. 3 mm
r1 min. 1 mm
da min. 158 mm
Db min. 220 mm
ra max. 2.5 mm
rb max. 1 mm