12MKM1610
12MKM1610
12MKM1610 KOYO 12x16x10mm Basic static load rating (C0) 5.6 kN Needle roller bearings
Bearing number 12MKM1610 Size (mm) 12x16x10 Brand KOYO Bore Diameter (mm) 12 Outer Diameter (mm) 16 Width (mm) 10 Fw 12 mm D 16 mm C 10 mm b 8.4 mm Weight 0.0056 Kg Basic dynamic load rating (C) 4 kN Basic static load rating (C0) 5.6 kN