30TAB06DB-2LR NACHI Static Load Rating 10.400 N 30x62x15mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 30TAB06DB-2LR
Size (mm) 30x62x15
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 30
Outer Diameter (mm) 62
Width (mm) 15
d 30 mm
D 62 mm
B 15 mm
C 15 mm
Angle (α) 60 °
d1 39.7 mm
d2 46.2 mm
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 30 mm
D1 47.5 mm
D2 54.9 mm
Weight 0.21 Kg
Basic dynamic load rating (C) 29.9 kN
Basic static load rating (C0) 46.4 kN
Enclosure Double Seal
Configuration Double Row
Bore Type Cylindrical Bore
Bore Size 30 mm
Outside Diameter 62 mm
Width 15 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Dynamic Load Rating 6.700 N
Static Load Rating 10.400 N
Limiting Speed – Oil 3.250 rpm
Da1 47.5 mm
Da2 54.9 mm
da1 46.2 mm
da2 39.7 mm
SKF NU 2222 ECJ thrust ball bearings SKF NU 2222 ECJ thrust ball bearings Deal N/A Minimum Buy Quantity is your source for OEM and accessories. We 0.0 Inventory sell Genuine at discount prices. Inventory 0.0 Manufacturer Name NTN Minimum Buy Quantity N/A Weight 0 EAN 3413529500499 Product Group M06110 mounting: Two-Bolt Base housing material: Stainless Steel bore diameter: 0.7874 in locking