292/1180-E1-MB INA 1180x1520x206mm Reference speed 200 r/min Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 292/1180-E1-MB
Size (mm) 1180x1520x206
Brand INA
Bore Diameter (mm) 1180
Outer Diameter (mm) 1520
Width (mm) 206
d 1 180 mm
D 1 520 mm
T 206 mm
T1 108 mm
T2 74 mm
d1 1 455 mm
r min. 9.5 mm
A 625 mm
D1 1 331 mm
da min. 1 345 mm
Da max. 1 410 mm
db max. 1 234 mm
Db min. 1 542 mm
ra max. 8 mm
Weight 930 Kg
Basic dynamic load rating (C) 10 700 kN
Basic static load rating (C0) 67 000 kN
Reference speed 200 r/min
SKF BSA 307 CG-2RZ thrust ball bearings Can’t find what you’re looking for 1.2500 in d 2.8346 in D SKF BSA 307 CG-2RZ thrust ball bearings ? Our expert 52100 Steel bearing material: Representatives be in contact with you shortly! d 1.2500 in bearing material: 52100 Steel D 2.8346 in cage material: Plastic outer ring width: 0.9375 in snap ring included: With