230/710EK
230/710EK
230/710EK NACHI 710x1030x236mm Calculation factor (Y0) 3.03 Cylindrical roller bearings
Bearing number 230/710EK Size (mm) 710x1030x236 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 710 Outer Diameter (mm) 1030 Width (mm) 236 d 710 mm D 1030 mm B 236 mm C 236 mm r min. 7.5 mm Weight 676 Kg Basic dynamic load rating (C) 10300 kN Basic static load rating (C0) 16600 kN (Grease) Lubrication Speed