Toyana CRF-42.098034 wheel bearings
image_pdf
mounting: Two-Bolt Base
finish/coating: Uncoated
d 3.9375 in
B 4.6250 in
bore type: Round
operating temperature range: Max 250°
base to bore centerline: 5.0000 in
base width: 4.7500 in
duty type: Medium Duty
D 11.7500 to 14.7500 in
housing material: Cast Iron
bolt size: 1.0000 in
locking device: Set Screw
lubrication type: Lubrication Fitting
seal type: Contact/Lip
series: MP
expansion type: Non-Expansion Bearing (Fixed)
replacement bearing: 3-315C
overall length: 17.0000 in
manufacturer catalog number: 704226
overall height: 10.0000 in
    SKF NU 313 ECML thrust ball bearings Browse SKF NU 313 ECML thrust ball bearings C3 Clearance 15 mm Bore Size d Categories in the Manufacturers Online Free. including . Clearance C3 Bore Size d 15 mm Features Shields Weight 0.08 Kg Outside Diameter D 42.000 mm Outside Ring Width B 13.000 mm Radius Rs min 1.000 mm Cr – Dynamic Load