SKF 24124 CCK30/W33 + AH 24124 tapered roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.195
EAN 0087796091627
Product Group B04270
Enclosure 2 Metal Shields
Precision Class ABEC 3 | ISO P6
Material – Ball Steel
Number of Bearings 1 (Single)
Contact Angle 0 Degree
Preload None
Raceway Style Not Applicable
Cage Material Phenolic
Rolling Element Ball Bearing
Enclosure Type Non Contact Shield
Flush Ground No
Inch – Metric Metric
Other Features Single Row | Deep Groove | Conrad
Long Description 30MM Bore; 62MM Outside Diameter; 16MM Width; 2 Metal Shields Enclosure; ABEC 3 | ISO P6 Precision;