SILQG50ES SKF Basic dynamic load rating (C) 156 kN Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILQG50ES
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 50
d 50 mm
d2 110 mm
d4 max. 58 mm
dk 66 mm
h1 120 mm
l3 min. 57 mm
l4 max. 175.5 mm
l7 min. 49 mm
r1 min. 0.6 mm
B 50 mm
C1 max 42 mm
N max 97.5 mm
N1 max 33 mm