SIRN70ES-D LS Angle 6 ° Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIRN70ES-D
Brand LS
Bore Diameter (mm) 70
d 70 mm
B 49 mm
b 51 mm
d2 154 mm
d4 86 mm
d6 130 mm
dk 92 mm
h1 150 mm
l3 min. 66 mm
l4 max. 232 mm
l7 min. 75 mm
r min. 1 mm
C1 55 mm
Thread (G) M65×1.5
Angle 6 °
Weight 9.88 Kg
Basic dynamic load rating (C) 313 kN
Toyana TUP1 80.50 plain bearings Toyana TUP1 80.50 plain bearings Deal is your source for OEM 40,000 Bore Diameter (mm) and accessories. We sell Genuine at discount prices. Bore Diameter (mm) 40,000 Outer Diameter (mm) 47,000 Fw 40,000 mm Ew 47,000 mm Bc 17,800 mm Dw 3.5 mm Lw 13.8 mm Mass 0.04 kg Cr 27.7 kN C0r 45 kN