SI35ES-2RS SKF Basic dynamic load rating (C) 80 kN Plain bearings
image_pdf
Bearing number SI35ES-2RS
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 35
d 35 mm
d2 84 mm
d4 49 mm
dk 47 mm
h1 130 mm
l3 min. 60 mm
l4 max. 174 mm
l5 25 mm
l7 min. 40 mm
r1 min. 0.6 mm
B 25 mm
C1 max 22 mm