234480-M-SP FAG 400x600x236mm nG Fett 900 1/min / Limiting speed for grease lubrication Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 234480-M-SP
Size (mm) 400x600x236
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 400
Outer Diameter (mm) 600
Width (mm) 236
d 400 mm
D 600 mm
B 236 mm
B1 59 mm
C 118 mm
Da 561.5 mm / Tolerance: H12
d1 532 mm
da 480 mm / Tolerance: h12
ds 9.5 mm
ns 17.7 mm
r1 min 2 mm
ra max 4 mm
ra1 max 2 mm
rmin 5 mm
α 60 ° / Angle
m 198 kg / Weight
Ca 680000 N / Dynamic load rating (axial)
C0a 3650000 N / Static load rating (axial)
nG Fett 900 1/min / Limiting speed for grease lubrication
nG Ol 1300 1/min / Limiting speed for minimal quantity oil lubrication
SKF NRT 260 A thrust roller bearings Welcome to the SKF NRT 260 A thrust roller bearings N/A Minimum Buy Quantity online seller. 0.0 Inventory Inventory 0.0 Manufacturer Name NSK Minimum Buy Quantity N/A Weight 0.24 EAN 0029176656248 Product Group B04270 Enclosure 2 Seals Precision Class ABEC 7 | ISO P4 Material – Ball Steel Number of Bearings 1 (Single) Contact Angle