NTN K55X61X19 needle roller bearings
image_pdf
Size (mm) 130x165x18
Bore Diameter (mm) 130
Outer Diameter (mm) 165
Width (mm) 18
d 130 mm
D 165 mm
B 18 mm
C 18 mm
rn 0,5 mm
a 3,3 mm
b 1,9 mm
f 1,7 mm
r min. 1,1 mm
r0 max. 0,6 mm
D1 161,8 mm
D2 171,5 mm
da min. 136,5 mm
Da max. 158,5 mm
ra max. 1 mm
Dx 173 mm
Cy 4,7 mm
Cz 1,7 mm
Weight 0,8 Kg
Basic dynamic load rating (C) 37 kN
Basic static load rating (C0) 41 kN
(Grease) Lubrication Speed 3 700 r/min
(Oil) Lubrication Speed 4 300 r/min
    Toyana CX103 wheel bearings Toyana CX103 wheel bearings with easy-to-use parts graphics, 6,35 Bore Diameter (mm) giving you 6.35×3.175×3.175 Size (mm) the ability to check parts availability, pricing, examine remanufactured options. Size (mm) 6.35×3.175×3.175 Bore Diameter (mm) 6,35 Outer Diameter (mm) 3,175 Width (mm) 3,175 d 3.175 mm D 6.35 mm B 3.175 mm d1 3.92 mm D1 5.38