LMEKP25L Samick h 5.4 mm Linear bearings
image_pdf
Bearing number LMEKP25L
Brand Samick
Bore Diameter (mm) 25
Outer Diameter (mm) 40
d 25 mm
D 40 mm
d1 5.5 mm
d2 9.5 mm
h 5.4 mm
D1 62 mm
H 8 mm
K 50 mm
L 112 mm
PCD 51 mm
8 Tolerance h14
Tolerance perpendicularity (C) 17
Weight 0.515 Kg
Basic dynamic load rating (C) 1.56 kN
IKO CRBS 1508 V thrust roller bearings Request A 8 Days Days to Ship Quote For Your 6 Bearing I.D. d(mm) Special IKO CRBS 1508 V thrust roller bearings Needs Today! Free Quotes. ISO 9001 certified. Days to Ship 8 Days RoHS 6 Bearing I.D. d(mm) 6 Bearing Material [Steel] Steel Housing Material 1045 Carbon Steel Holder Surface Treatment Electroless Nickel Plating