INA EGF35160-E40 plain bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name ABB MOTORS AND MECHANICAL INC
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / US pound 0
Product Group M06110
NTN E-625988 tapered roller bearings NTN E-625988 tapered roller bearings Manufacturers 32x65x26 Size (mm) , Online Wholesale Suppliers‎ ! 65 Outer Diameter (mm) Size (mm) 32x65x26 Bore Diameter (mm) 32 Outer Diameter (mm) 65 Width (mm) 26 d 32 mm D 65 mm
ISO LM12749/10 tapered roller bearings ISO LM12749/10 tapered roller bearings Manufacturers 71916cdga/p4a-skf SKU: , Online Wholesale Suppliers‎ In Stock Availability: ! SKU: 71916cdga/p4a-skf Availability: In Stock Weight: 0.37 KGS d 80mm D 110mm B 16mm Dynamic Load Rating (kN): 36.4 Static Load Rating (kN): 39 Grease Limiting Speed (r/min): 11000 Oil Limiting Speed (r/min): 18000 Fatigue Load Rating (kN): 1.66
Timken 260RN02 cylindrical roller bearings We Provide Extensive Timken 260RN02 cylindrical roller bearings Selection 35 mm d And Competitive Wholesale Pricing. d 35 mm seal type: Contact with Flinger bolt circle diameter: 111.1 mm length through bore: 42.9 mm B 133 mm pilot diameter: 92.1 mm bore type: Round unit standoff: 32.5 mm duty type: Standard Duty bolt size: M10
NTN 7936DT angular contact ball bearings High Quality 51.6 mm B NTN 7936DT angular contact ball bearings. Competitive Pricing. Accept Small Order. Easy and Fast Shipping. 16 mm A1 B 51.6 mm A 40 mm A1 16 mm A2 54.6 mm d 47.62 mm e 22 mm G M6x1 J 111 mm L 143 mm N 16mm s1 25.8 mm S
LMEFP16 Samick Weight 0.12 Kg Linear bearings Bearing number LMEFP16 Brand Samick Bore Diameter (mm) 16 Outer Diameter (mm) 26 d 16 mm D 26 mm d1 8 mm d2 4.4 mm h 6 mm D1 46 mm H 36 mm L 36 mm PCD 4.5 mm ℓ 6 Tolerance h14 Tolerance perpendicularity (C) 12 Weight 0.12 Kg Basic dynamic load rating
UKP318 KOYO N1 45 mm Bearing units Bearing number UKP318 Brand KOYO Bore Diameter (mm) 80 Width (mm) 118 d 80 mm A 110 mm B1 86 mm H 118 mm H1 40 mm H2 234 mm J 330 mm L 430 mm L1 120 mm N 33 mm N1 45 mm Bolt (G) M27 Weight 22.8 Kg Basic dynamic load rating
1207-TVH FAG rmin 1.1 mm 35x72x17mm Self aligning ball bearings Bearing number 1207-TVH Size (mm) 35x72x17 Brand FAG Bore Diameter (mm) 35 Outer Diameter (mm) 72 Width (mm) 17 d 35 mm D 72 mm B 17 mm D1 59.6 mm Da max 65 mm d1 47.7 mm da min 42 mm ra max 1 mm rmin 1.1 mm m 0.324 kg / Weight Cr
  Detailed Parameters
  parameter:
  Similar products
NACHI UCECH201 bearing units
AST H7026C angular contact ball bearings
Can’t find what you’re looking for AST H7026C angular contact ball bearings 190 Bore Diameter (mm) ? Our expert Representatives be 190x380x115 Size (mm) in contact with you shortly! Size (mm) 190x380x115 Bore Diameter (mm) 190 Outer Diameter (mm) 380 Width (mm) 115 d 190 mm D 380 mm T 115 mm d1 360 mm
51160X NSK 300x380x62mm D_a 332 Thrust ball bearings
Bearing number 51160X Size (mm) 300x380x62 Brand NSK Bore Diameter (mm) 300 Outer Diameter (mm) 380 Width (mm) 62 d 300 mm D 380 mm T 62 mm d1 376 mm r min. 2 mm D1 304 mm da min. 348 mm Da max. 332 mm ra max. 2 mm Weight 17.2 Kg Basic dynamic
1630 FBJ Basic dynamic load rating (C) 738 kN 19.05×41.275×12.7mm Deep groove ball bearings
Bearing number 1630 Size (mm) 19.05×41.275×12.7 Brand FBJ Bore Diameter (mm) 19.05 Outer Diameter (mm) 41.275 Width (mm) 12.7 d 19.05 mm D 41.275 mm B 12.7 mm C 12.7 mm Weight 0.065 Kg Basic dynamic load rating (C) 738 kN