511/710-FP NKE D 850 mm 710x850x112mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 511/710-FP
Size (mm) 710x850x112
Brand NKE
Bore Diameter (mm) 710
Outer Diameter (mm) 850
Width (mm) 112
d 710 mm
D 850 mm
H 112 mm
d1 845 mm
r1 min. 4 mm
r2 min. 4 mm
D1 715 mm
Weight 128 Kg
Basic dynamic load rating (C) 865 kN
Basic static load rating (C0) 5500 kN
SKF 29428 E thrust roller bearings SKF 29428 E thrust roller bearings Engineering Calculator , Manufacturing Service . Get Your Free. 0.0 Inventory Inventory 0.0 Manufacturer Name TIMKEN Minimum Buy Quantity N/A EAN 0883450503679 Weight / US pound 0.01 Product Group M06110 Shaft Size  3.1875 in Shaft Size Type Imperial Weight 52 lb UPC Code 0883450503679 Type E Closed Cover Number