294/560-E-MB FAG 560x980x250mm Outer Diameter 980mm Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 294/560-E-MB
Size (mm) 560x980x250
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 560
Outer Diameter (mm) 980
Width (mm) 250
d 560 mm
D 980 mm
T 250 mm
A 328 mm
D1 729 mm
Da max 860 mm
Db min 997 mm
d1 890 mm
da min 750 mm
db max 606 mm
ra max 10 mm
rmin 12 mm
T1 120 mm
T2 90 mm
T3 163 mm
T4 182 mm