249/950-B-K30-MB FAG C0r 28500000 N / Static load rating (radial) 950x1250x300mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 249/950-B-K30-MB
Size (mm) 950x1250x300
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 950
Outer Diameter (mm) 1250
Width (mm) 300
d 950 mm
D 1250 mm
B 300 mm
D1 1155 mm
Da max 1222 mm
da min 978 mm
ds 12.5 mm
ns 23.5 mm
ra max 6 mm
rmin 7.5 mm