249/750CAK30/W33 SKF Calculation factor (Y0) 2.8 750x1000x250mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 249/750CAK30/W33
Size (mm) 750x1000x250
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 750
Outer Diameter (mm) 1000
Width (mm) 250
d 750 mm
D 1000 mm
B 250 mm
C 250 mm
b 22.3 mm
d2 830 mm
r1 min. 6 mm
r2 min. 6 mm
D1 916 mm
K 12 mm
da min. 773 mm
Da max. 977 mm
ra max. 5 mm