249/750-B-MB FAG 750x1000x250mm da min 773 mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 249/750-B-MB
Size (mm) 750x1000x250
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 750
Outer Diameter (mm) 1000
Width (mm) 250
d 750 mm
D 1000 mm
B 250 mm
D1 921.7 mm
Da max 977 mm
da min 773 mm
ds 12.5 mm
ns 23.5 mm
ra max 5 mm
rmin 6 mm
m 571 kg / Weight
Cr 7200000 N / Dynamic load rating (radial)
e 0.22
Y1 3.1
Y2 4.62
C0r 18900000 N / Static load rating (radial)
Y0 3.03
nG 510 1/min / Limiting speed
nB 1/min / Reference speed
Cur 1140000 N
Toyana 23056 KCW33+AH3056 spherical roller bearings Enjoy High Margins on Competitive Pricing.Great Wholesale Products In Stock Availability: at Low Costs. 23064camke4-nsk SKU: SKU: 23064camke4-nsk Availability: In Stock Weight: 75.60 KGS d 320mm D 480mm B 121mm Dynamic Load Rating (kN): 1960 Static Load Rating (kN): 3850 Grease Limiting Speed (r/min): 630 Oil Limiting Speed (r/min): 800 Cage Type: Brass Seals or