249/1000-B-K30-MB FAG 1000x1320x315mm Cr 11400000 N / Dynamic load rating (radial) Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 249/1000-B-K30-MB
Size (mm) 1000x1320x315
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 1000
Outer Diameter (mm) 1320
Width (mm) 315
d 1000 mm
D 1320 mm
B 315 mm
D1 1218.4 mm
Da max 1292 mm
da min 1028 mm
ds 12.5 mm
ns 23.5 mm
ra max 6 mm
rmin 7.5 mm