248/800-B-MB FAG nG 540 1/min / Limiting speed 800x980x180mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 248/800-B-MB
Size (mm) 800x980x180
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 800
Outer Diameter (mm) 980
Width (mm) 180
d 800 mm
D 980 mm
B 180 mm
D1 925.4 mm
Da max 962 mm
da min 818 mm
ds 8 mm
ns 15 mm
ra max 4 mm
rmin 5 mm