248/710-B-MB FAG 710x870x160mm Y0 4.13 Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 248/710-B-MB
Size (mm) 710x870x160
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 710
Outer Diameter (mm) 870
Width (mm) 160
d 710 mm
D 870 mm
B 160 mm
D1 821.2 mm
Da max 855 mm
da min 725 mm
ds 8 mm
ns 15 mm
ra max 3 mm
rmin 4 mm
m 215 kg / Weight
Cr 3700000 N / Dynamic load rating (radial)
e 0.16
Y1 4.22
Y2 6.29
C0r 11000000 N / Static load rating (radial)
nG 610 1/min / Limiting speed
nB 1/min / Reference speed
Cur 710000 N
Toyana CX088 wheel bearings Toyana CX088 wheel bearings Warehouse offers car 12x40x14 Size (mm) parts and car accessories. We sell discount online as well 40 Outer Diameter (mm) as cheap machinery parts. Size (mm) 12x40x14 Bore Diameter (mm) 12 Outer Diameter (mm) 40 Width (mm) 14 d 12 mm D 40 mm B 14 mm C 10 mm Inventory