248/560-B-MB FAG C0r 6300000 N / Static load rating (radial) 560x680x118mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 248/560-B-MB
Size (mm) 560x680x118
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 560
Outer Diameter (mm) 680
Width (mm) 118
d 560 mm
D 680 mm
B 118 mm
D1 644.6 mm
Da max 638 mm
da min 542 mm
ds 6.3 mm
ns 12.2 mm
ra max 2.5 mm
rmin 3 mm
m 92.7 kg / Weight
Cr 2210000 N / Dynamic load rating (radial)
e 0.15
Y1 4.47
Y2 6.65
C0r 6300000 N / Static load rating (radial)
nG 840 1/min / Limiting speed
nB 1/min / Reference speed
Cur 390000 N
NTN 562017M thrust ball bearings NTN 562017M thrust ball bearings SEARCH – Whether it’s agriculture or construction equipment your working on, 52 mm roller diameter: Has the you need. roller diameter: 52 mm closure type: Open roller width: 24 mm radial dynamic load capacity: 21200 N d 25 mm radial static load capacity: 38000 N roller shape: Crowned roller material: