248/1060-B-MB FAG 1060x1280x218mm Y2 6.75 Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 248/1060-B-MB
Size (mm) 1060x1280x218
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 1060
Outer Diameter (mm) 1280
Width (mm) 218
d 1060 mm
D 1280 mm
B 218 mm
D1 1212.7 mm
Da max 1257 mm
da min 1083 mm
ds 9.5 mm
ns 17.7 mm
ra max 5 mm
rmin 6 mm
m 599 kg / Weight
Cr 7000000 N / Dynamic load rating (radial)
e 0.15
Y1 4.54
Y2 6.75
C0r 22700000 N / Static load rating (radial)
nG 385 1/min / Limiting speed
nB 1/min / Reference speed
Cur 1280000 N
SKF N 28/850 MB thrust ball bearings Can’t find what you’re looking for SKF N 28/850 MB thrust ball bearings ? Our expert Representatives be in contact 75 Bore Diameter (mm) with you shortly! 75x160x37 Size (mm) Size (mm) 75x160x37 Bore Diameter (mm) 75 Outer Diameter (mm) 160 Width (mm) 37 d 75 mm D 160 mm B 37 mm C 37
SKF RNAO12x22x12TN needle roller bearings We 1.1875 in d Provide Extensive SKF RNAO12x22x12TN needle roller bearings Selection Two-Bolt Base mounting: And Competitive Wholesale Pricing. mounting: Two-Bolt Base B 3-3/32 in d 1.1875 in radial dynamic load capacity: 4410 lbf bore type: Round radial static load capacity: 2540 lbf base to bore centerline: 1.6875 in base width: 1-13/16 in duty type:
KOYO SV 604 ZZST deep groove ball bearings QuestionKOYO SV 604 ZZST deep groove ball bearings ? Find what you need faster by Open Enclosure entering Single Row Configuration your Cylindrical Bore Bore Type information . Enclosure Open Configuration Single Row Bore Type Cylindrical Bore d 65 mm D 140 mm B 48 mm Inside Ring Outside Diameter 83.5 mm Fillet Radius/Chamfer 2.1