24140RK30 KOYO 200x340x140mm Calculation factor (Y0) 1.72 Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 24140RK30
Size (mm) 200x340x140
Brand KOYO
Bore Diameter (mm) 200
Outer Diameter (mm) 340
Width (mm) 140
d 200 mm
D 340 mm
B 140 mm
C 140 mm
r min. 3 mm
da min. 214 mm
Da max. 326 mm
ra max. 2.5 mm
Weight 51.1 Kg
Basic dynamic load rating (C) 1450 kN
Basic static load rating (C0) 2490 kN
(Grease) Lubrication Speed 890 r/min
(Oil) Lubrication Speed 1200 r/min
Calculation factor (e) 0.38
Calculation factor (Y0) 1.72
Calculation factor (Y1) 1.75
NACHI 756A/752 tapered roller bearings NACHI 756A/752 tapered roller bearings with easy-to-use parts graphics, 105 mm Bore Size d giving C0 (Normal) Clearance you the ability to check parts availability, pricing, examine remanufactured options. Clearance C0 (Normal) Bore Size d 105 mm Features Shields Weight 8.110 Kg Outside Diameter D 225.000 mm Outside Ring Width B 49.000 mm Radius Rs