241/900CW33MB PSL 900x1420x515mm Basic dynamic load rating (C) 20000 kN Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 241/900CW33MB
Size (mm) 900x1420x515
Brand PSL
Bore Diameter (mm) 900
Outer Diameter (mm) 1420
Width (mm) 515
d 900 mm
D 1420 mm
B 515 mm
C 515 mm
r min. 12 mm
da min. 954 mm
Da min 1240 mm
Da max. 1366 mm
ra max. 10 mm