241/630-K30-MB-W33+AH241/630 NKE 630x1030x400mm B1 440 mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 241/630-K30-MB-W33+AH241/630
Size (mm) 630x1030x400
Brand NKE
Bore Diameter (mm) 630
Outer Diameter (mm) 1030
Width (mm) 400
d 630 mm
d1 600 mm
D 1030 mm
B 400 mm
C 400 mm
r1 min. 7.5 mm
r2 min. 7.5 mm
B1 440 mm
B2 466 mm
C 40 mm
Thread (G) Tr 650×6
Basic dynamic load rating (C) 12920 kN
Basic static load rating (C0) 27231 kN
Limiting speed 450 r/min
Calculation factor (e) 0.37
Calculation factor (Y0) 1.76
Calculation factor (Y1) 1.8
SKF VKBA 713 wheel bearings What are the dimensions of a SKF VKBA 713 wheel bearings? 53200 lbf static load capacity: Manufacturing Service . Get Your Free, Instant Quote‎! 2.1250 in d d 2.1250 in static load capacity: 53200 lbf cone width: 1.5810 in finish/coating: Uncoated cage material: Steel series: 4500 abma precision rating: Class 3 compatible cup: 4536, 4535