241/600BK30 NTN 600x980x375mm Basic static load rating (C0) 23 200 kN Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 241/600BK30
Size (mm) 600x980x375
Brand NTN
Bore Diameter (mm) 600
Outer Diameter (mm) 980
Width (mm) 375
d 600 mm
D 980 mm
B 375 mm
C 375 mm
r min. 7.5 mm
da min. 636 mm
Da max. 944 mm
ra max. 6 mm