241/530ECA/W33 SKF Calculation factor (Y1) 1.8 530x870x335mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 241/530ECA/W33
Size (mm) 530x870x335
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 530
Outer Diameter (mm) 870
Width (mm) 335
d 530 mm
D 870 mm
B 335 mm
C 335 mm
b 22.3 mm
d2 623 mm
r1 min. 7.5 mm
r2 min. 7.5 mm
D1 748 mm
K 12 mm
da min. 562 mm
Da max. 838 mm
ra max. 6 mm
Weight 830 Kg
Basic dynamic load rating (C) 10600 kN
Basic static load rating (C0) 19000 kN
Fatigue load limit (Pu) 1220
Reference speed 240 r/min
Limiting speed 360 r/min
Calculation factor (e) 0.37
Calculation factor (Y0) 1.8
Calculation factor (Y1) 1.8
Andale Andale Abec 7 skateboard bearings Andale Andale Abec 7 skateboard bearings Warehouse offers car parts and car accessories. In Stock Availability: We sell discount 23238ejw33c3-timken SKU: online as well as cheap machinery parts. SKU: 23238ejw33c3-timken Availability: In Stock Weight: 47.00 KGS d 190mm D 340mm B 120mm Dynamic Load Rating (kN): 1940 Static Load Rating (kN): 2610 Limiting Speed Rating