241/530CAK30E4 NSK Calculation factor (Y2) 2.6 530x870x335mm Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 241/530CAK30E4
Size (mm) 530x870x335
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 530
Outer Diameter (mm) 870
Width (mm) 335
d 530 mm
D 870 mm
B 335 mm
C 335 mm
r min. 7.5 mm
da min. 566 mm
Da min 740 mm
Da max. 834 mm
ra max. 6 mm
Weight 773 Kg
Basic dynamic load rating (C) 8500 kN
Basic static load rating (C0) 17500 kN
(Grease) Lubrication Speed 260 r/min
(Oil) Lubrication Speed 340 r/min
Calculation factor (e) 0.38
Calculation factor (Y0) 1.7
Calculation factor (Y2) 2.6
FAG 7602040-TVP thrust ball bearings YOU’LL FIND AN EXTENSIVE 206.375×282.575×46.038 Size (mm) SELECTION OF FAG 7602040-TVP thrust ball bearings FOR SALE. Size (mm) 206.375×282.575×46.038 Bore Diameter (mm) 206,375 Outer Diameter (mm) 282,575 Width (mm) 46,038 d 206,375 mm D 282,575 mm T 46,038 mm B 46,038 mm C 36,513 mm a 61,6 mm r min. 3,6 mm r1 min. 3,2
AST AST650 303812 plain bearings Advance AST AST650 303812 plain bearings is your source for quality and accessories. shop 399.999 mm Da online for home delivery or 198.438 mm da pick up in one of our 10000 . da 198.438 mm Da 399.999 mm Ca 153.797 mm A1 222.25 mm A2 304.8 mm S 4.763 mm ba 107.95 mm H