241/530-B-K30-MB FAG 530x870x335mm e 0.38 Spherical roller bearings
image_pdf
Bearing number 241/530-B-K30-MB
Size (mm) 530x870x335
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 530
Outer Diameter (mm) 870
Width (mm) 335
d 530 mm
D 870 mm
B 335 mm
D1 739.1 mm
Da max 838 mm
da min 562 mm
ds 12.5 mm
ns 23.5 mm
ra max 6 mm
rmin 7.5 mm
m 845 kg / Weight
Cr 9500000 N / Dynamic load rating (radial)
e 0.38
Y1 1.77
Y2 2.64
C0r 20000000 N / Static load rating (radial)
nG 560 1/min / Limiting speed
nB 185 1/min / Reference speed
Cur 1450000 N
SKF SILR 80 ES plain bearings The online SKF SILR 80 ES plain bearings parts store gives 0.2500 in d you immediate access to a selection of more than 1.4 million 8 ° misalignment angle: new, 1000 lbf axial static load capacity: used, remanufactured. d 0.2500 in axial static load capacity: 1000 lbf misalignment angle: 8 ° operating temperature range: Max
Toyana N230 E cylindrical roller bearings Advance Toyana N230 E cylindrical roller bearings is your source for quality and accessories. shop online for home delivery or pick up in one of our 10000 60 mm Shaft Size . Shaft Size 60 mm Seal Type Felt Type Bearing Type Split Cylindrical Expansion Type Support Type Two-Bolt Plummer Block Series Type Medium Series