22BM2812 KOYO Basic static load rating (C0) 22.9 kN 22x28x12mm Needle roller bearings
image_pdf
Bearing number 22BM2812
Size (mm) 22x28x12
Brand KOYO
Bore Diameter (mm) 22
Outer Diameter (mm) 28
Width (mm) 12
Fw 22 mm
D 28 mm
C 12 mm
Weight 0.016 Kg
Basic dynamic load rating (C) 11.6 kN
Basic static load rating (C0) 22.9 kN
AST ASTT90 1515 plain bearings What are the 22,225 Bore Diameter (mm) dimensions of a AST ASTT90 1515 plain bearings? Manufacturing Service 42,863 Outer Diameter (mm) . Get Your Free, 22.225×42.863×1.984 Size (mm) Instant Quote‎! Size (mm) 22.225×42.863×1.984 Bore Diameter (mm) 22,225 Outer Diameter (mm) 42,863 Width (mm) 1,984 Dc1 22,225 mm Dc 42,863 mm Dw 1,984 mm Ea 40,9
SKF PCZ 4056 E plain bearings SKF PCZ 4056 E plain bearings with easy-to-use 220 mm Shaft Size parts graphics, giving you the ability to check parts availability, pricing, examine remanufactured options. Shaft Size 220 mm Seal Type Felt Type Bearing Type Split Cylindrical Expansion Type Support Type Four-Bolt Plummer Block Series Type Heavy Series Pillow/Plummer Block Style Split Cylindrical Housed