AST AST650 F100120100 plain bearings
image_pdf
Enclosure Open
Configuration Single Row
Bore Type Cylindrical Bore
d 100 mm
D 215 mm
B 73 mm
Inside Ring Outside Diameter 127.5 mm
Fillet Radius/Chamfer 3 mm
r1 3 mm
Dynamic Load Rating 570,000 N
Static Load Rating 715,000 N
Limiting Speed – Grease 2,400 rpm
Limiting Speed – Oil 3,000 rpm
Radial Clearance 0.050 to 0.085 mm
db (min) 114 mm
db (max) 125 mm
dc (min) 132 mm
dd (min) 143 mm
Da (max) 201 mm
ra (max) 2.5 mm
ra1 (max) 2.5 mm
FAG 239/500-MB spherical roller bearings FAG 239/500-MB spherical roller bearings Engineering Calculator , 95 mm d Manufacturing Service 170 mm D . Get Your Free. d 95 mm D 170 mm Bearing Width 32 mm Contact Angle 15 º do – Ball Diameter 23.81250 mm C0 – Static Radial Rating 99600 N Ce – Dynamic Radial Rating1 147100 N Limiting