20TAB04DB NACHI 20x47x15mm r1 min. 0.6 mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 20TAB04DB
Size (mm) 20x47x15
Brand NACHI
Width (mm) 15
d 20 mm
D 47 mm
B 15 mm
C 15 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 30 mm
Weight 0.12 Kg
Basic dynamic load rating (C) 25.9 kN
Basic static load rating (C0) 32 kN
Bore Type Cylindrical Bore
Enclosure Open
Configuration Double Row
Bore Size 20 mm
Outside Diameter 47 mm
Width 15 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Starting Torque – Grease Lubrication 15 N·cm
Dynamic Load Rating 25.900 N
Static Load Rating 32.000 N
Limiting Speed – Grease 6.300 rpm
Limiting Speed – Oil 8.000 rpm
da1 (min) 33.7 mm
da2 (min) 26.8 mm
Da1 (max) 33.5 mm
Da2 (max) 41 mm