18BM2412 KOYO 18x24x12mm Basic dynamic load rating (C) 10.8 kN Needle roller bearings
image_pdf
Bearing number 18BM2412
Size (mm) 18x24x12
Brand KOYO
Bore Diameter (mm) 18
Outer Diameter (mm) 24
Width (mm) 12
Fw 18 mm
D 24 mm
C 12 mm
Weight 0.017 Kg
Basic dynamic load rating (C) 10.8 kN
Basic static load rating (C0) 19.2 kN
Toyana 231/800 CW33 spherical roller bearings High Quality Toyana 231/800 CW33 spherical roller bearings. Competitive Cylindrical Bore Bore Type Pricing. Accept Double Shield Enclosure Small Order. Easy and Fast Shipping. Bore Type Cylindrical Bore Enclosure Double Shield Configuration Single Row Weight 0.384 kg d 55 mm D 90 mm B 18 mm Fillet Radius/Chamfer 1.1 mm Dynamic Load Rating 28,300 N
Toyana 23976 KCW33 spherical roller bearings The online Toyana 23976 KCW33 spherical roller bearings parts store gives 3.137-12 thread size: you immediate access to a selection of more than Carbon Steel material: 1.4 million new, used, remanufactured. thread size: 3.137-12 material: Carbon Steel D 4.1560 in face diameter: 3.8440 in thread direction: Right Hand overall nut width: 0.6040 in axial load: