187TAD20 NACHI 187x280x120mm Basic static load rating (C0) 640 kN Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 187TAD20
Size (mm) 187x280x120
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 187
Outer Diameter (mm) 280
Width (mm) 120
d 187 mm
D 280 mm
T 120 mm
ra1 max. 1 mm
Angle (α) 60 °
d1 248 mm
r min. 2.1 mm
r1 min. 1.1 mm
C 60 mm
da min. 220 mm
Da max. 264 mm
ra max. 2 mm
Weight 24.7 Kg
Basic dynamic load rating (C) 200 kN
Basic static load rating (C0) 640 kN
(Grease) Lubrication Speed 1500 r/min
ISB 24136 K30 spherical roller bearings Request A In Stock Availability: Quote For 63004-2rsr-fag SKU: Your Special ISB 24136 K30 spherical roller bearings Needs Today! Free Quotes. ISO 9001 0.09 KGS Weight: certified. SKU: 63004-2rsr-fag Availability: In Stock Weight: 0.09 KGS d 20mm D 42mm B 16mm Dynamic Load Rating (kN): 9.36 Static Load Rating (kN): 5 Limiting Speed Rating (r/min):