130TAC29X+L NSK 130x180x60mm Basic static load rating (C0) 315 kN Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 130TAC29X+L
Size (mm) 130x180x60
Brand NSK
Bore Diameter (mm) 130
Outer Diameter (mm) 180
Width (mm) 60
d 130 mm
D 180 mm
T 60 mm
C 30 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1.5 mm
r1 min. 1 mm
Da 170 mm
ra max. 1.5 mm
rb max. 1 mm
da 150 mm